Vuosikokous ja hallitushaku 2021

Yhdistys järjestää seuraavan sääntömääräisen vuosikokouksen lauantaina 27.3.2021 klo 13 alkaen. Vuosikokoukseen voi osallistua hallituksen jäsenet, yhdistyksen jäsenmaksun maksaneet jäsenet ja yhteistyökumppanijärjestöjen edustajat. Vuosikokous kestää noin tunnin ja heti vuosikokouksen jälkeen on uuden hallituksen järjestäytyminen.
 
Vuosikokouksesta

Päätimme pitää kokouksen etänä uusien rajoitusten ja muuttuvan tilanteen takia etänä. Näin varmistetaan kaikkien turvallinen osallistuminen ja kokoontuminen. Jos haluat osallistua kokoukseen, ilmoitathan asiasta sähköpostitse pe 26.5. klo 21 mennessä osoitteeseen: auroraborealis.development@gmail.com

Lähetämme osallistumislinkin kaikille ilmoittautuneille kokouspäivänä ennen kokouksen alkamista.

Vuosikokouksen esityslista:

HALLITUSHAKU 2021

Hallituksemme on pienenemässä yhdellä henkilöllä ja jotta voimme jatkaa toimintaamme ja jatkaa tukikohteen avustamista, tarvitsisimme joukkoon vähintäänkin yhden uuden tyypin! Useampikin toki mahtuu mukaan eli hae rohkeasti!  

Mistä ABRY on tehty?  

Aurora Borealis ry on jyväskyläläinen yhdistys, perustettu vuonna 2015, Nepalin arkea ja perheitä ravistaneen maanjäristyksen jälkeen. 2019 asti tuimme talojen jälleenrakennusta Nepalissa (lue lisää täältä). Tällä hetkellä tuemme nuorten korkeakoulutusta Lalitpurin alueella Nepalissa paikallisen järjestön kautta. Jyväskylässä teemme yhteistyötä Jyväskylän ylioppilaskunnan ja Jyväskylän YK-yhdistyksen kanssa.

Yhdistyksemme on tehty… kehitysyhteistyöstä, monikulttuurisuudesta, yhdessä tekemisestä, 
varainhankinnasta, tapahtumista, kokouksista, rohkeista ideoista ja sinnikkyydestä. 

Mitä hallitus tekee? 

Hallituksessamme istuu tällä hetkellä puheenjohtajamme Heli, rahastonhoitaja Nelli ja sihteeri Piia. Kokoustamme 1-2kk välein etänä. Suunnittelemme tapahtumia ja ideoimme erilaisia varainkeruutapoja. Viestimme yhdessä kaikkien yhteistyökumppaniemme kanssa ja valmistaudumme yhdessä esim. Nepal-iltaan, Hyväntekeväisyysjuoksuun ja Mahdollisuuksien toriin. Meillä kommunikoidaan hyvin, jaetaan vastuuta ja hassutellaan. 

Mitä hallitustoiminnasta saa 

  • kokemusta vapaaehtoistyöstä 
  • kokemusta yhdistys- ja hallitustoiminnasta 
  • kasvatat kehitysyhteistyön asiantuntijuuttasi 
  • kivan porukan ja ilmapiirin ympärillesi 
  • mahdollisuuden hyödyntää omia vahvuuksia  

Tällä hetkellä kaipaisimme erityisesti tyyppiä tai tyyppejä, jotka… 

Jos tunnistat itsesi yhdestä tai useammasta kohdasta – tai et yhdestäkään mutta olisit silti halukas lähtemään mukaan! – niin lähetä itsestäsi lyhyt esittely sähköpostiin: auroraborealis.development@gmail.com

Mahdolliset kysymykset hallitushakuun ja hallitustoimintaan liittyen voi laittaa samaan sähköpostiosoitteeseen.

Lähetä esittelyteksti ja tieto pääsetkö osallistumaan vuosikokoukseen viimeistään torstain 25.3. aikana. 

Nähdään vuosikokouksessa!

 Keväisin terveisin,  
Aurora Borealis ry:n hallitus Heli, Nelli ja Piia

One thought on “Vuosikokous ja hallitushaku 2021

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s